Wrzesień/październik - przedszkole Tuchorza2016-10-31  

Dla najmłodszej grupy „ Żabki” wrzesień to adaptacja w nowym miejscu, poznanie reguł życia przedszkolnego, pierwsze spacery grupowe, wspólne zabawy zajęcia edukacyjne oraz poznanie nowych ludzi.

„ Motylki” i „ Biedronki” przyjęły w swoje szeregi nowe koleżanki i kolegów, podejmowały nowe wyzwania, przypominały reguły Kodeksu Przedszkolaka oraz wyjechały w nowym roku szkolnym po raz pierwszy na wycieczkę do wolsztyńskich muzeów „ Muzeum Marcina Rożka” i „ Skansenu budownictwa ludowego”. Wiele z nich pierwsze doświadczenie z muzeum wyniosło właśnie na przedszkolnej wycieczce, gdzie poznali znaczenie słowa muzeum, poznali przedmioty z minionego stulecia oraz jak żyli, mieszkali,ubierali się i tworzyli dawni artyści i ludzie.

W „ skansenie” dzieci uczestniczyły w warsztatach „ Dawne gry i zabawy”- poznając zabawki i zabawy prapradziadków. Było to nowe i ciekawe doświadczenie w dobie komputerów, zabawek na baterie itp.

12 października odwiedził nas teatrzyk z przedstawieniem „ Maniery biedronki Loli”- przedstawienie ukazało jak nieznośna i niepoprawnie zachowująca się biedronka zmieniła się w sympatyczna i dobrą, pamiętającą o dobrych manierach.

13 października grupa 5- latków zaprosiła wszystkich pracowników i młodszych kolegów i koleżanki na występ artystyczny z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzieci obdarowały wszystkich nauczycieli, panią kucharkę, intendentkę i woźną laurkami. Po występie przedstawiciel sklepu „supersklep” wręczyła na ręce pani dyrektor słodką niespodziankę dla wszystkich pracowników – za co serdecznie dziękujemy właścicielom Państwu Kędziora.

Wszystkie grupy również w październiku przeprowadziły z dziećmi warsztaty kulinarne podczas których degustowano owoce ,warzywa a starsze grupy Motylki Biedronki własnoręcznie wykonały sałatki owocowe.

W środę 26 października 2016 r dzieci z wszystkich grup wiekowych naszego przedszkola 3,4,5-latki wraz z Panią dyrektor i wychowawczyniami wyjechały autobusem szkolnym na pobliski pomnik pomordowanych w czasie II wojny światowej 15 Polaków. Zabrały z sobą przyniesione znicze i kwiaty. Po krótkiej pogadance nt. pomnika powstałego ku pamięci pomordowanych wszyscy pomodliliśmy się za poległych i ustawiliśmy zapalone znicze. Podczas tych czynności panowała cisza i powaga. Następnie zeszliśmy w miejsce, gdzie znajduje się szubienica, na której hitlerowcy wykonali na w/w Polakach wyrok za śmierć jednego niemieckiego policjanta. Wizyta w tym miejscu pokazała przedszkolakom kawałek historii naszej miejscowości i nauczyła, że należy dbać o pomniki historyczne i pamiętać o tych, którzy zginęli abyśmy mogli mieszkać i żyć w wolnej Polsce i mówić w języku ojczystym.

    W okolicy pomnika rozciąga się las, więc grupy rozeszły się w różne strony w poszukiwaniu oznak jesieni. Mieliśmy nadzieję ze znajdziemy jeszcze grzyby ale niestety poszukiwania się nie powiodły, ale za to dzieci znalazły inne dary jesieni w postaci szyszek, mchu, kory i kolorowych liści. Nazywaliśmy spotkane drzewa , porównaliśmy których w lesie jest więcej i wyjaśniliśmy maluchom dlaczego z drzew spadają jesienią liście.