Sikawki Konne2006-03-06  

 


II krajowe zawody sikawek konnych w Cichowie - drużyna z Grójca Wielkiego


Sikawka konna
foto: J. Kolesiński

 

II Otwarte Zawody Sikawek Konnych Powiatu Wolsztyńskiego

W dniu 11 lipca w Grójcu Wielkim przeprowadzone zostały II Otwarte Zawody Sikawek Konnych Powiatu Wolsztyńskiego. W tym dniu do Grójca Wielkiego - niewielkiej miejscowości, malowniczo położonej wśród lasów i jezior zjechało i wystartowało 11 drużyn, w tym 8 męskich i 3 kobiece z następujących jednostek OSP:

  1. Nowawieś, gm. Przemęt
  2. Osłonin, gm. Przemęt, która wystawiła drużyny męską i kobiecą
  3. Przyprostynia , gm. Zbąszyń powiat nowotomyski, która wystawiła drużyny męską i kobiecą
  4. Tuchorza, gm. Siedlec, która wystawiła drużyny męską i kobiecą
  5. Jaromierz, gm. Siedlec
  6. Jażyniec, gm. Siedlec
  7. Chobienice, gm. Siedlec
  8. Grójec Wielki, gm. Siedlec

Organizatorami zawodów były Zarządy ZwOSP RP:

  • Powiatowy w Wolsztynie
  • Gminny w Siedlcu
  • Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Grójcu Wielkim.

Honorowy patronat nad zawodami objął Poseł na Sejm RP - Pan Stanisław Piosik

Celem tych zawodów była popularyzacja wśród społeczeństwa tradycji i historii strażackiej poprzez prezentowanie sprawności zabytkowego sprzętu. Odbudowa, konserwacja i utrzymanie sikawek konnych i sprzętu w sprawności technicznej oraz kształtowanie, szczególnie pośród młodszego pokolenia, postaw społeczno-organizatorskich.

Było to wielkie święto sikawek konnych, przygotowane przede wszystkim przez strażaków, ale również i mieszkańców Grójca Wielkiego, który w swojej kategorii w roku 2003 zwyciężył w konkursie "Piękna Wieś", organizowanym przez Urząd Gminy w Siedlcu. Wspaniale przygotowany teren, na którym odbyły sie zawody, doskonała oprawa, koncerty, pokazy umiejętności stażaków i możliwośći sprzętu strażackiego spowodowały, że mimo przelotnego deszczu kibice, miłośnicy sikawek konnych nie mieli czasu na nudę i miło spędzili niedzielne popołudnie.

Imprezę rozpoczęto defiladą drużyn i sikawek konnych, na czele której grała Powiatowa Orkiestra Dęta a pododziały prowadził sam Św.Florian. Najczęściej spotykanym wizerunkiem Św. Floriana jest, młodzieniec w stroju rzymskiego legionisty wylewający wodę ze skopka na płonący dom. I właśnie młodzienic w takim stroju był ozdobą tych zawodów. Za nim defilował zastęp strażaków z historycznym sprzetem jakim przed laty gaszono pożary.

Wg. "Żywotów Świętych" Św. Florian żył w końcu III wieku w prowincji Ufer Noricum [Austria] za panowania cesarzy Dioklecjana [245 - 316 n.e.] i Maksymiliana [235 - 238 n.e.]. Urodził się około 190 roku w Dolnej Austrii. W młodości poświęcił się służbie wojskowej i doszedł do stopnia dowódcy oddziału. W tym czasie bardzo dręczono i prześladowano chrześcijan. Szczególnym okrucieństwem wykazywał się namiestnik norycki Akvilinus, który w ogrodzie Laureakum uwięził 40 chrześcijan. Im to z pomocą pospieszył Św. Florian. Postanowił dodać otuchy chrześcijanom i udowodnić, że za tę wiarę należy poświęcić wszystko, nawet własne życie. Wówczas nie do pomyślenia było, aby dowódca oddziału, wysoko ceniony żołnierz mógł być wyznawcą religii chrześcijańskiej i stawiać opór rozkazom cesarskim. Początkowo Akvilinus starał się odwieść Floriana od wyznawania chrześcijaństwa i zmusić go do złożenia ofiary bogom pogańskim. Kiedy Florian odmówił, został skatowany do nieprzytomności, a kiedy i to nie pomogło kazano go biczować, a potem ostrymi, zakrzywionymi żelaznymi kolcami szarpano jego ciało. Florian znosił te katusze mężnie, pozostał wierny swojej wierze, cały czas modląc się. Następnie przywiązano mu młyński kamień do szyi i zrzucono z mostu do rzeki Enns - stało się to 4 maja 230 roku. I oto kat, który strącił Floriana do rzeki nagle oślepł, a wzburzona rzeka umieściła zwłoki męczennika na wystającym kamieniu nadbrzeżnym, gdzie osłaniał go skrzydłami rozpiętymi w kształcie krzyża olbrzymi orzeł.

Wyniki zawodów przedstawiają się następująco:

Klasyfikacja łączna w konkurencji tor przeszkód i ćwiczenie bojowe  w kategorii kobiet:

I miejsce - OSP Osłonin
II miejsce - OSP Tuchorza
III miejsce - OSP Przyprostynia

Klasyfikacja łączna w konkurencji tor przeszkód i ćwiczenie bojowe w kategorii mężczyzn:

I miejsce - OSP Nowawieś
II miejsce - OSP Przyprostynia
III miejsce - OSP Jaromierz
IV miejsce - OSP Grójec Wielki
V miejsce - OSP Osłonin
VI miejsce - OSP Tuchorza
VII miejsce - OSP Jażyniec
VIII miejsce - OSP Chobienice

Wyróżnienie za walory historyczne i estetyczne otrzymała sikawka i strażacy z OSP Tuchorza, gm. Siedlec.

W trakcie zawodów można było podziwiać samochód gaśniczy Lotniskowej Straży Pożarnej Portu Lotniczego PLL w Babimoście, a także popływać łodzią napędzaną silnikiem, która znajduje się na wyposażeniu jednostki OSP Grójec Wielki. Nie sposób opisać wszystkich atrakcji jakie zostały przygotowane, to trzeba było zobaczyć i przeżyć.

Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że zawody sikawek konnych z tak piękna oprawą, doskonale zorganizowane mogły się odbyć należą się podziękowania i chwała.

Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej - Dariusz Ziomko

Zawody przebiegały wg konkurencji, których opis znajdziecie tutaj