Chrońmy pszczoły2021-10-12  

W związku z prośbą pszczelarzy, Wójt Gminy Siedlec apeluje, o  przestrzeganie zasad podczas wykonywania oprysków środkami ochrony roślin. W roku bieżącym występują już masowe podtrucia rodzin pszczelich. W zdecydowanej większości przypadków osypują się przede wszystkich pszczoły lotne, czyli te, które miały bezpośredni kontakt z substancją toksyczną. Brak ich stawia pod znakiem zapytania egzystencję całej rodziny.
Ryzyko zatrucia pszczół można zmniejszyć przez m.in. niestosowanie  środków ochrony roślin bardzo toksycznych i toksycznych w czasie kwitnienia, nieopryskiwanie upraw, w których są kwitnące chwasty, dobieranie preparatów mało toksycznych dla pszczół i przestrzeganie okresów prewencji. Zabiegi należy wykonywać późnym wieczorem po zakończeniu lotu pszczół. Kwestie oprysków reguluje ustawa o środkach ochrony roślin z 8 marca 2013 roku. (t. j. Dz. U. 2020.2097), zgodnie z którą środki ochrony roślin można stosować wyłącznie w taki sposób, aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.
Koło pszczelarzy przypomina o powadze sprawy chcąc pobudzić świadomość o istniejącym zagrożeniu, obowiązku przestrzegania zasad stosowania środków ochrony roślin pamiętając jednocześnie, że wzajemne zrozumienie i szacunek pozwolą rozwijać się na terenie naszej gminy, zarówno rolnictwu, jak i pszczelarstwu, dla dobra nas wszystkich.