Ponad 1,1 mld z PIT zł na kontach wielkopolskich podatników2023-04-13  

Ponad 1,1 mld z PIT zł na kontach wielkopolskich podatników

•    Wielkopolanie złożyli blisko 1,2 mln deklaracji w usłudze Twój e-PIT.
•    Wielkopolskie urzędy skarbowe zwróciły już łącznie ponad 1.107 mln zł.
•    Podatnicy mogą rozliczyć swój PIT za ubiegły rok jeszcze przez 3 tygodnie.
Od początku kampanii rozliczeń do wielkopolskich urzędów skarbowych wpłynęło prawie 1,3 mln deklaracji, z czego 95% z nich to deklaracje elektroniczne, a większość to PIT-y złożone za pomocą usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym.
Usługa Twój e-PIT cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Podatnicy coraz chętniej rozliczają się elektronicznie. Taka forma złożenia zeznania to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo, ale również szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Od początku kampanii zeznań rocznych wielkopolska KAS wypłacała zwroty średnio w ciągu 15 dni od złożenia przez podatnika zeznania PIT.
„Od początku kampanii urzędy skarbowe w województwie wielkopolskim dokonały zwrotów podatku na łączną kwotę ponad 1,1 mld zł” – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.
 „W naszym powiecie od początku kampanii rozliczeń PIT przekazaliśmy na konta naszych podatników 18.247.922,10 zł” – dodaje Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wolsztynie Małgorzata Tomkowiak.
Przypomnijmy, że w przypadku e-PIT-ów urząd skarbowy ma 45 dni
na dokonanie zwrotu. To aż o połowę krócej, niż w przypadku zeznań składanych w formie papierowej.
W tym roku w rozliczeniu PIT podatnicy mogą podzielić się większą kwotą swojego podatku z wybraną Organizację Pożytku Publicznego (OPP). W rozliczeniu PIT podatnicy mogą przekazać już nie 1% a 1,5 % podatku PIT na wybraną OPP.
Twój e-PIT tylko w e-US
Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie.
Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym (PZ),
e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. Dodatkowo do samej usługi można zalogować się także danymi podatkowymi.
Usługa uwzględnia formularze PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36. Pierwsze dwa z nich są już automatycznie wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową na podstawie danych dostępnych w systemach. Pozostałe formularze są przeznaczone do samodzielnego uzupełnienia.
Zeznania PIT-37 i PIT-38 będą czekać na nas w usłudze do 2 maja. Jeżeli nie odrzucimy tak przygotowanego dokumentu lub po edycji sami go nie wyślemy, zeznanie automatycznie się zaakceptuje.