Przekaż 1,5% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego 2024-04-10  

Przekaż 1,5% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego
•    Od 21 lat możemy wspierać Organizacje Pożytku Publicznego (OPP) przekazując 1%, a od dwóch lat 1,5% swojego podatku.
•    Z roku na rok przekazujemy w ramach tego rozwiązania coraz większe sumy.
•    Wielkopolanie od 2004 roku już przekazali różnym organizacjom ponad miliard zł.
Możliwość przekazywania 1,5% podatku na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego istnieje od 2004 roku i cieszy się nieustannie rosnącą popularnością.
Osoby, które jeszcze nie korzystały z tej możliwości, mogą to zrobić w bardzo prosty sposób, wybierając daną organizację i wskazując ją w zeznaniu.  Warunkiem przekazania wsparcia w postaci 1,5% podatku, jest złożenie deklaracji podatkowej w ustawowym terminie i zapłacenie podatku.
„W ciągu 21 lat urzędy skarbowe w Wielkopolsce, realizując dyspozycję podatników, przekazały w ten sposób wybranym organizacjom łącznie ponad miliard zł” – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska. „1,5% to niewiele, jednak jest to ogromne wsparcie dla osób bądź organizacji, które takiej pomocy potrzebują” – dodaje rzeczniczka.
Dzieleniu się 1,5% podatku sprzyja coraz większa automatyzacja rozliczeń rocznych. Osoby korzystające z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) zeznaniu znajdą dane OPP, na rzecz której przekazali 1,5% swojego podatku w roku ubiegłym. Jeśli w tym roku będą chcieli podzielić się swoim 1,5% z inną organizacją, mogą to zrobić wpisując dane wybranej OPP (w tym numer KRS).
Ułatwienia w mechanizmie 1,5% obejmują również seniorów. Mogą oni skorzystać z uproszczonego oświadczenia PIT-OP. Jeśli składali je już w latach poprzednich, to w tym roku ich wybór zostanie automatycznie powielony i zaakceptowany przez urząd skarbowy. Nie muszą oni zatem robić nic, by swój 1,5% przekazać tej samej OPP. Jeśli chcą zmienić swoje preferencje i wybrać nową organizację - wystarczy, że złożą PIT-OP wskazując jej numer KRS.
Więcej informacji o tym, jak przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP można znaleźć na stronie podatki.gov.pl.