punkt.GIF (203 bytes) Położenie punkt.GIF (203 bytes) Środowisko punkt.GIF (203 bytes) Ludność punkt.GIF (203 bytes) Gospodarka punkt.GIF (203 bytes) Infrastruktura punkt.GIF (203 bytes) Kultura punkt.GIF (203 bytes) Zabytki punkt.GIF (203 bytes) Historia punkt.GIF (203 bytes) Sport punkt.GIF (203 bytes) Turystyka punkt.GIF (203 bytes) Oświatapunkt.GIF (203 bytes) Na starej fotografiipunkt.GIF (203 bytes) Miejscowości punkt.GIF (203 bytes) Mapa gminy

 

zabytki.gif (3270 bytes)

 

Belęcin

Boruja

Chobienice

Karna

Kopanica

Siedlec

Nowa Tuchorza

Tuchorza

Wielka Wieś

Zakrzewo

Kapliczki - zabytki sztuki sakralnej

Chobienice

kościół parafialny w Chobienicach
      foto: G. Tomiak

KOŚCIÓŁ   PAR. p. w. św. Piotra w Okowach. Kaplica uposażona 1425. Ok. poł. w. XVI do 1638 w rękach braci czeskich. Od 1921 parafialny. Obecny kościół wzniesiony 1778 z Fundacji Józefa Mielżyńskiego kasztelana poznańskiego, poświęcony 1783. Rozbudowany 1928-30 wg. proj. arch. R. Jezierskego. Późnobarokowy i pseudobarokowy. Zwrócony prezbiterium na zach. Murowany z cegły, otynkowany. Pierwotny kościół jednonawowy z wieżą s fasadzie wsch. Prezbiterium z dwiema zakrystiami po bokach i transept dobudowane 1928 - 30. Wnętrze rozczłonkowane parzystymi pilastrami, nakryte stropem z fasetą. Wieża dwukondygnacjowa z cokołem boniowanym; naroża ujęte w pilastry, okna zamknięte półkoliście w profilowanych opaskach z kluczami; hełm barokowy z latarnią, kryty blachą. Przy wieży półszczyty fasady ze spływami wolutowymi. - Wyposażenie wnętrza z ok. 1780. Ołtarz główny z fragmentami rokokowymi, nad ołtarzem obraz Matki Boskiej Niepokalanej 2. poł. w. XVIII. Dwa ołtarzyki boczne z przemalowanymi obrazami św. Piotra i Walentego. Ambona, ławka kolatorska, dwa konfesjonały z ornamentami rokokowymi i w stylu Ludwika XVI. Chrzcielnica empirowa 1 poł. w. XIX. Cztery rzeźby muzykujących aniołków na chórze muzycznym ok. 1780. Płytka epitafijna Wirydianny z Bnińskich 1o Raczyńskiej, kasztelanowej santockiej, 2o Mielżyńskiej, wojewodziny poznańskiej (zm.1797), kamienna, inskrypcyjna. Kielich wczesnobarokowy 1. poł. w. XVII. Pacyfikały: 1. wczesnobarokowy 1655; 2. ze stopą i nodusem z ok. poł. w. XVII. Dwa krzyże ołtarzowe koniec w. XVIII. W salce parafialnej cztery rzeźbione popiersia apostołów z końca w. XVIII.

pałac Mielżyńskich w Chobienicach
foto: G. Tomiak

PAŁAC. Wzniesiony przed 1765 dla Józefa Mielżyńskiego. W pocz. w. XIX dobudowa portyku w fasadzie frontowej, a w końcu w. XIX dodanie traktu wzdłuż fasady ogrodowej. Klasycystyczny. Murowany z cegły, otynkowany. Zwrócony frontem za pn.-zach. Jednopiętrowy, dziewięcioosiowy, elewacje boczne pierwotnie dwu-, obecnieczteroosiowe. Wnętrze przekształcone, w trzech przyległych do siebie pomieszczeniach frontowych parteru sklepienia kolebkowo-krzyżowe. Zewnątrz na osi fasady portyk czterospadowy, kryty dachówką, nad dobudowaną płaski, papowy.

Chobienice - oficyny
foto: G. Tomiak

OFICYNY. Usytuowane niesymetrycznie na pn. i na zach. od pałacu. 1. Być może z końca w. XVIII, barokowo-klasycystyczna. Murowana z cegły, otynkowana. Piętrowa, niepodpiwniczona. Na rzucie zbliżonym do kwadratu. Wnętrze dwutraktowe. W jednym z pomieszczeń parteru sklepienie żaglaste na gurtach, w innych z fasetą. Na piętrze sufity z fasetą, na jednym skromna dekoracja stiukowa. Zewnątrz elewacje trzyosiowe o boniowanych narożach, z pozornymi jednoosiowymi ryzalitami, podkreślonymi boniowaniem na parterze i parzystymi pilastrami na piętrze. W elewacji frontowej ryzalit zwieńczony frontonem, w którym stiukowa, alegoryczna postać kobieca z dwojgiem dzieci. Nadokienniki parteru i piętra oraz płyciny pod oknami piętra ze stiukowymi chustami i girlandami. Dach mansardowy z lukarnami, kryty dachówką.

Chobienice - rządcówka
foto: G. Tomiak

RZĄDCÓWKA (a może siedziba właściciela przed wzniesieniem pałacu) z 1 poł. XVIII w., później przebudowana, nakryta dachem naczłókowym

przydrożna kapliczka
foto: Z. Wąsik

KAPLICZKA PRZYDROŻNA. Nowsza. We wnęce rzeźba św. Wawrzyńca, barokowa.
 

średniowieczne grodzisko
foto: G. Tomiak

GRODZISKO średniowieczne w Chobienicach położone jest na południowym brzegu Rowu Szarkowskiego w dawnym parku dworskim. Jest to grodzisko stożkowate o wymiarach: średnica 11 m, korony grodziska - 5 m, wysokość około 2 m. Jest to obiekt zabytkowy datowany na przełom późnego średniowiecza i renesansu.
     PARK. Zapewne z w. XVIII. O założeniu częściowo regularnym z kilkoma szpalerami grabowymi. Na zamknięciu od pd.-wsch. kanał. Okazy starych drzew.

Patrz: Chobienice

gora01.GIF (869 bytes) góra