
W sobotę, 25 kwietnia br. w Tuchorzy odbyły się uroczyste obchody 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchorzy. Uroczystość rozpoczęto mszą świętą odprawioną w intencji strażaków i ich najbliższych. Po nabożeństwie w miejscowym kościele strażacy, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście przemaszerowali na plac przed remizą OSP, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości.
Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchorzy powitał zaproszonych gości wśród których byli m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - Wiesław Szczepański, poseł na Sejm RP Marcin Porzucek, senator RP Jan Filip Libicki, Członek Zarządu Głównego ZOSP RP Henryk Żok, przedstawicielami samorządu Powiatu Wolsztyńskiego, Wójt Gminy Siedlec Artur Walczak – Mortezaei, Przewodniczący Rady Gminy Siedlec Andrzej Kaźmierczak wraz z radnymi, Zastępca Wójta Gminy Siedlec Damian Wita oraz przedstawiciele samorządu Gminy Siedlec, Komendant PSP w Wolsztynie st.kpt. Damian Glapiak, Dowódca JRG w Wolsztynie asp. sztab. Karol Pabich wraz z zastępcą asp. sztab. Damianem Zaliszem, Burmistrz Wolsztyna – Pan Dominik Tomiak, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wolsztynie dh Hieronim Birk, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wolsztynie - kom. Krzysztof Wyrwa oraz sołtys wsi Tuchorza - Daniel Sobel.
Historię jednostki OSP Tuchorza w jej jubileusz 100-lecia istnienia odczytał Prezes dh Janusz Kaczmarek. Z okazji tak dostojnego jubileuszu jednostka została uhonorowana najwyższym odznaczeniem Związku OSP RP – Złotym Znakiem Związku. Dekoracji sztandaru jednostki tym odznaczeniem w imieniu Prezydium Zarządu dokonał członek Zarządu Głównego ZOSP RP dh Henryk Żok w asyście Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Wolsztynie.
Obchodzone Święto było też wyrazem uznania i podziękowania dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej za trud i poświęcenie wkładane w pełnioną służbę dla dobra społeczności lokalnej. Dlatego też podczas uroczystości wręczono medale i odznaczenia.
Sekretarz Stanu w MSWiA Pan Wiesław Szczepański, w asyście członka Zarządu Głównego ZOSP RP dh Henryka Żoka, wręczył odznaki Świętego Floriana „Za zasługi dla społeczności lokalnej” dwóm członkom OSP Tuchorza:
- dh Bogusławowi Banaszakowi
- dh Alojzemu Wodze
Złotym Znakiem Związku odznaczony został
dh Waldemar Prządka
Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczony został
dh Dariusz Fornalkiewicz
Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczony został
dh Piotr Woga,
Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali
dh Bartosz Wawrzyński
dh Tomasz Pusiak
Odznaką „Strażak Wzorowy” wyróżnieni zostali:
dh Paulina Ososińska
dh Żaneta Kaczmarek
dh Arkadiusz Maciaszczyk
dh Łukasz Bączkowski
dh Jakub Bronka
dh Mateusz Wawrzyński
Po odznaczeniu wszystkich wyróżnionych strażaków, miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości - z gratulacjami, podziękowaniami i najlepszymi życzeniami
dla jubilatów oraz wszystkich strażaków za ofiarną i pełną poświęcenia służbę.
Podczas uroczystości nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika upamiętniającego stulecie działalności OSP Tuchorza. Monument stanął tuż przy remizie i ma przypominać o wieloletniej służbie strażaków ochotników, ich odwadze oraz gotowości niesienia pomocy.
Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Wójta Gminy Siedlec.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ul. Zbąszyńska 17