Gmina Siedlec położona jest przy zachodniej granicy województwa wielkopolskiego, w powiecie wolsztyńskim. Tworzy ją 26 miejscowości skupionych w 25 sołectwach, zamieszkałych przez ponad 12,5 tys. mieszkańców. Powierzchnia ogólna gminy wynosi 206,64 km². Bogactwem gminy są jej walory przyrodnicze: lasy, jeziora, ciekawe krajobrazy, urokliwe zakątki o polodowcowej rzeźbie terenu, pozwalające na rozwój turystyki. Wśród nich wytyczono trasy i szlaki piesze, rowerowe, kajakowe. Rozwinięta baza agroturystyczna pozwala na wypoczynek zarówno w ciszy jak i w aktywnych formach. Właściciele obiektów oferują domową kuchnię, zdrowe wiejskie produkty. Wielość jezior z pewnością zadowoli wędkarzy i entuzjastów sportów wodnych. Miejscowe lasy obfitują w grzyby. Na terenie gminy znajduje się wiele oryginalnych pomników przyrody, rezerwat oraz ścieżki przyrodnicze.
Na terenie gminy znajdują się zabytkowe zespoły pałacowo-parkowe, kościoły, przydrożne kapliczki oraz zagrody i zabudowania gospodarcze.
Mieszkańcy są największym bogactwem gminy. Wykorzystują warunki w jakim przyszło im żyć (rolnictwo). W gminie Siedlec zarejestrowanych jest 1436 gospodarstw rolnych, z tego wiele zajmuje się hodowlą trzody chlewnej. Średnia wielkość gospodarstwa to 9,27 hektara, a powierzchnia wszystkich użytków rolnych to 12,965 ha. Większość ziem to grunty klasy 5, ale gminni rolnicy radzą sobie doskonale. Oprócz zbóż uprawiają ziemniaki, pieczarki, boczniaki, szparagi, ogórki, cebulę, truskawki, borówki i inne. Prężnie rozwija się przetwórstwo rolno – spożywcze.
Do głównych branż działalności gospodarczej należy transport, usługi budowlane, mechanika pojazdowa i handel. Bogactwem gminy są również jej walory przyrodnicze: lasy, jeziora, ciekawe krajobrazy, urokliwe zakątki o polodowcowej rzeźbie terenu, przez które biegną liczne trasy i szlaki: piesze, kajakowe, rowerowe i nordic walking.
Gmina Siedlec bardzo aktywnie korzysta z możliwości pozyskiwania środków krajowych i zagranicznych (unijnych). Wiele inwestycji gminnych, m.in. drogi, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, powstało dzięki przedakcesyjnemu i unijnemu dofinansowaniu. Cała gmina jest zwodociągowana i zgazyfikowana, w większości skanalizowana.
Gmina Siedlec prowadzi również współpracę zagraniczną. W 2004 roku podpisane zostało porozumienie o stosunkach partnerskich ze Związkiem Gmin Golssen, obecnie Unterspreewald w Niemczech. Gmina Siedlec nawiązała również kontakty z Rejonem Lityńskim na Ukrainie oraz Gminą Stauceni w Mołdawii. Współpraca prowadzona jest na wielu płaszczyznach i pomiędzy różnymi grupami osób: dziećmi, młodzieżą, seniorami, strażakami, sportowcami, zespołami śpiewaczymi i przedsiębiorcami.