Przewoźniku, nie zwlekaj z rejestracją w e-TOLL
• Do 30 września obowiązuje okres przejściowy, w którym funkcjonują dwa systemy: dotychczasowy viaTOLL oraz nowy e-TOLL.
• Przewoźnicy mogą skorzystać z ulgi na zakup urządzeń OBU/ZSL.
• Zachęcamy do zmiany viaTOLL na e-TOLL i nie zostawiania tego na ostatni moment.
Już od 2 miesięcy w systemie e-TOLL możliwe jest wnoszenie opłat za przejazd pojazdem ciężkim po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd pojazdów ciężkich i lekkich po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4).
Dotychczasowy system poboru opłat dla samochodów ciężkich, viaTOLL, zostanie wygaszony 30 września 2021 r.
„Zachęcamy, aby do tego czasu wyrejestrować się w systemie viaTOLL i zwrócić urządzenie OBU. Po 30 września zwrot salda i kaucji będzie realizowany tylko na elektroniczny wniosek.” – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.
Ulga dla przewoźników już obowiązuje
Przepisy wprowadzające ulgę na zakup urządzeń OBU/ZSL obowiązują od 29 czerwca 2021 r. Można odliczyć od dochodu poniesione w 2021 r. koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu. Wysokość odliczenia będzie uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL. Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł (netto) na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie.
Rejestracja w e-TOLL
Rejestrować się w e-TOLL można już od 25 maja br. na stronie etoll.gov.pl. Należy wybrać urządzenie, przy użyciu którego będą przekazywane dane geolokalizacyjne do nowego systemu. Każdy kierowca będzie mógł wykorzystać do tego aplikację e-TOLL PL lub urządzenia OBU i ZSL oferowane przez dostawców zewnętrznych.
Aplikację mobilną można pobrać w sklepach Google Play oraz App Store. Urządzenie OBU i ZSL są obecnie dystrybuowane przez dostawców dopuszczonych do systemu.
Do dyspozycji użytkowników e-TOLL jest sukcesywnie rozbudowywana sieć Miejsc Obsługi Klienta oraz całodobowa infolinia.