Wąchabno
2006-03-01
 

W±chabno
foto: Z. Gajewski

W±chabno
foto: T. Mąkosa

Wąchabno


okolice W±chabna
foto: T. Mąkosa

okolice W±chabna
foto: J. Kolesiński

okolice W±chabna
foto: J. Kolesiński

Okolice Wąchabna

Wieś Wąchabno położona jest w województwie wielkopolskim, powiecie wolsztyńskim, gminie Siedlec. Można do niej dojechać z trasy Zielona Góra - Poznań, skręcając w miejscowości Kopanica. Wąchano to jedna z najmniejszych wsi w gminie. Liczy 39 gospodarstw. Od południa przylegają do niej wzgórza, na których letnią porą dojrzewają łany zbóż. Od zachodu i północy wiejskie chaty przeglądają się w wodach Jeziora Wąchabskiego, w sporej części otoczonego stuletnim borem sosnowym. Ze wsi w kierunku wschodnim roztacza się piękna panorama łąk, za którymi na horyzoncie wznosi się ściana olchowego lasu.

O swej wsi mieszkańcy opowiadają, że zawsze leżała na pograniczu. Niegdyś polsko-niemieckim, bo przecież przez wzgórza od południowego zachodu pomiędzy Wąchabnem a Wielką Wsią przebiegała granica państwowa. Obecnie również miejscowość leży tuż nad samą granicą gminy, powiatu i województwa.

Ciekawostką z dawnych lat jest fakt, ze w 1935 roku w maleńkim Wąchanie został wzniesiony i uroczyście odsłonięty obelisk ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obiekt, niestety, nie przetrwał wojny, ale niewykluczone, ze polne kamienie, z których był zbudowany, posłużyły do wymurowania w 1947 r. kapliczki Matki Bożej. Sakralna budowla stoi w centrum wsi, tuż przy samym skrzyżowaniu ulic, a ciekawostką z nią związaną są cztery filarki podtrzymujące daszek nad figurą świętej. Są nimi oryginalne granitowe słupy graniczne sprzed II wojny światowej. (zobacz foto)

Zagubienie wśród pól i lasów, oddalenie od zgiełku miast powodują, że w Wąchanie czas jakby płynął wolniej. Może dlatego miejscowość tę upodobało sobie sporo mieszkańców Śląska. Tutaj znajdują nie tylko ciszę i możliwość odpoczynku w czasie urlopu. Wąchabskie lasy jesienią obfitują w grzyby, a w wodach jeziora złowić można pokaźnych rozmiarów szczupaka. Pod koniec maja za sprawą wskrzeszonych po dziesiątkach lat konkursów muzyki ludowej można tutaj posłuchać popularnych niegdyś w tych okolicach instrumentów - dud i kozłów.

Zainteresowani spędzeniem urlopu w Wąchanie mogą liczyć nie tylko na noclegi u gospodarzy, ale także na dobry posiłek przyrządzony ze świeżych miejscowych produktów.

Urząd Gminy Siedlec

adres Urządu Gminy Siedlec
Urząd Gminy Siedlec
Zbąszyńska 17
64-212 Siedlec


telefon Urządu Gminy Siedlec

tel. 68 384 85 21,
68 384 85 95,
68 384 84 72
fax. 68 384 84 73

ug@siedlec.pl

Urząd Gminy czynny:

poniedziałek 7:30 - 15:30, wtorek 7:30 - 17:00,
środa-czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00

liczba odwiedzin: 17421654 online: 1
Copyright © Gmina Siedlec. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
projekt: Urząd Gminy Siedlec, wykonanie: MBEST 2015