Ochrona P.poż
Wydarzenia i interwencje
Sprawozdanie z Działalności Zarządu oddziału Gminnego Związku OSP RP 22.03.01 - 26.03.2006
2006-03-31

SPRAWOZDANIE

Z DZIAŁALNOŚCI ZARZĄDU ODDZIAŁU GMINNEGO

ZWIĄZKU OSP RP W SIEDLCU ZA OKRES SPRAWOZDAWCZY

22 marca 2001 – 26 marca 2006 roku


Szanowne Druhny, szanowni Druhowie, zaproszeni goście!


Spotykamy się dzisiaj na IX już Zjeździe Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Siedlcu aby podsumować pięcioletnią działalność i wytyczyć działania na następną kadencję w latach 2006 - 2010 nowemu zarządowi, który w dniu dzisiejszym zostanie ukonstytuowany.

Dzisiejsze podsumowanie dotyczy wszystkich naszych działań zmierzających do pełnej realizacji przyjętych do wykonania zobowiązań na szczeblu Ochotniczych Straży Pożarnych i Zarządu Oddziału Gminnego naszego Związku w zakresie ochrony przeciwpożarowej, współpracy z organami statutowymi naszej organizacji, funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej oraz władzami samorządowymi.

Zanim jednak przystąpię do omówienia sprawozdania, chciałbym z okazji przypadającej w tym roku 85 rocznicy powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP złożyć wszystkim strażakom i osobom współpracującym z naszym związkiem serdeczne podziękowania za społeczną pracę i życzliwość, życzyć wielu lat w zdrowiu oraz dalszej aktywnej pracy na rzecz naszego Związku i ochotniczych straży pożarnych.

Nasze stowarzyszenie jest jedną z nielicznych organizacji o tak długiej i chwalebnej historii. Dzień dzisiejszy i otaczająca nas rzeczywistość staje się coraz bardziej nieprzewidywalna. Napotykamy na różnego rodzaju kataklizmy i katastrofy, które doświadczają ludzkość. Powodzie, pożary, trzęsienia ziemi, susze, zagrożenie tzw. ptasią grypą, katastrofy budowlane oraz wypadki komunikacyjne znacznie poszerzają obszary aktywności ochotniczych straży pożarnych, a co za tym idzie odpowiedzialności za życie i mienie drugiego człowieka. Z roku na rok rośnie zakres zadań i wymagań stawianych ochotniczym strażom pożarnym, dlatego musimy wspólnie, poczynając od najwyższych do najniższych struktur naszego Związku, podjąć starania o jak najlepszą realizację pokładanych w nas nadziei i oczekiwań społecznych.


Szanowni druhowie, zaproszeni goście !


Gmina Siedlec obejmuje obszar 205 km2, z czego czwartą część powierzchni zajmują lasy, a zamieszkuje ją 12.131 mieszkańców. Gmina nasza jest gminą typowo rolniczą z przemysłem rolno – przetwórczym oraz drobnymi zakładami rzemieślniczymi. Obejmuje 25 wsi sołeckich, w których jest około 1200 gospodarstw rolnych.

Na terenie gminy Siedlec działa aktualnie 15 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym 7 jednostek typu „S” w następujących miejscowościach: Siedlec, Kopanica, Chobienice, Tuchorza, Boruja, Stara Tuchorza i Wąchabno oraz 8 jednostek typu „M” w następujących miejscowościach: Grójec Wielki, Jaromierz, Jażyniec, Karna, Kiełkowo, Reklin, Zakrzewo i Żodyń.

Wszystkie wymienione jednostki OSP posiadają na zasadzie użyczenia remizy, które są własnością komunalną gminy - przy czym obiekty w Chobienicach i Jaromierzu są obiektami wolnostojącymi, gdzie strażacy są jedynymi ich gospodarzami, a w pozostałych przypadkach sąsiadują one z obiektami sal wiejskich. Siedem jednostek posiada ogrzewane garaże, w tym cztery obiekty za pomocą centralnego ogrzewania, a dwa obiekty przy wykorzystaniu elektrycznych pieców akumulacyjnych. Cztery jednostki z terenu gminy, tj. OSP Kopanica, OSP Siedlec, OSP Chobienice i OSP Tuchorza włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Jednostki OSP wg stanu na dzień 1 stycznia 2006 roku zrzeszają 454 członków czynnych, 719 członków wspierających, 7 członków honorowych, 230 członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz 72 członkinie Kobiecych Drużyn Pożarniczych.

W okresie sprawozdawczym Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Siedlcu działał w następującym składzie:

  1. Prezes Zarządu - Stanisław Piosik

  2. Wice Prezes Zarządu - Leon Pukacki

  3. Wice Prezes Zarządu - Bogdan Raszke

  4. Sekretarz - Hieronim Birk

  5. Skarbnik - Józef Mikulski

  6. Komendant Gminny - Dariusz Ziomko

  7. Członkowie Prezydium Zarządu:

Stanisław Strażyński, Zdzisław Hałuszczak, Tadeusz Monkiewicz

  1. Członkowie Zarządu:

Antoni Hirt, Konrad Kaczmarek, Jerzy Lisiewicz, Stanisław Leśnik, Stefan Lupa, Jan Mania, Bogdan Olejniczak, Witold Pikuła, Zbigniew Śliwiński, Hieronim Woga, Jan Woś i Waldemar Prządka.


W skład Gminnej Komisji Rewizyjnej wchodzili następujący druhowie:

  1. Przewodniczący – Zdzisław Kasprzak

  2. Sekretarz – Jerzy Kaczmarek

  3. Członek – Bogusław Banaszak


Na poprzednim Zjeździe Gminnym przedstawicielami do Zarządu Oddziału Powiatowego wybrani zostali druhowie:

  1. Stanisław Piosik

  2. Zdzisław Hałuszczak

  3. Tadeusz Monkiewicz

  4. Bogdan Raszke

  5. Ireneusz Rządkowski

  6. Hieronim Birk


Delegatami na Zjazd Powiatowy byli druhowie:

  1. Bogusław Banaszak

  2. Tadeusz Czerniak

  3. Konrad Kaczmarek

  4. Witold Pikuła

  5. Stanisław Strażyński

  6. Zbigniew Śliwiński


W trakcie trwania kadencji ze składu Zarządu na własną prośbę odszedł druh Waldemar Prządka oraz zmarł druh Witold Pikuła.

Miniony okres sprawozdawczy przypadł na czas reform administracyjnych w naszym Państwie. Zostaliśmy również pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Zarząd podczas mijającej kadencji spotykał się 23 razy. Tematyka poruszana za posiedzeniach była zróżnicowana. Obejmowała ona między innymi:

  • Realizację uchwał Zarządu Głównego oraz zarządów oddziałów OSP,

  • Przyznawania odznaczeń i wyróżnień strażakom i działaczom,

  • Organizacji eliminacji środowiskowych i gminnych OTWP „Młodzież zapobiega pożarom”,

  • Spotkań weteranów pożarnictwa,

  • Obchodów dnia strażaka i festynów gminnych,

  • Obchodów rocznicowych OSP i uroczystości państwowych,

  • Ocenę sytuacji pożarowej na terenie gminy,

  • Organizacji gminnych oraz udziału w powiatowych i wojewódzkich zawodach sportowo – pożarniczych,

  • Wyposażenia jednostek w specjalistyczny sprzęt ratowniczy oraz wiele innych zagadnień.


Do kalendarza corocznych spotkań zapoczątkowanych przez Zarząd Gminny weszły dni otwartych remiz dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Strażaka, pokazy działania sprzętu pożarniczego w szkołach oraz podczas okolicznościowych festynów organizowanych z okazji jubileuszów rocznicowych jednostek OSP czy też obchodów Dnia Strażaka. Ponadto miłą tradycją stały się coroczne spotkania władz samorządowych gminy, władz związkowych OSP i funkcjonariuszy PSP z przedstawicielami jednostek OSP, którzy wyróżnili się w działalności statutowej i prewencyjno–bojowej.


Szanowne druhny i druhowie!


Prawidłowa realizacja wszystkich zadań nałożonych na Zarząd i jednostki OSP mogła odbywać się dzięki dobrej współpracy z władzami samorządowymi gminy, władzami statutowymi Zarządu Oddziału Powiatowego i Wojewódzkiego naszego związku, Dyrektorem Biura Zarządu w Poznaniu oraz Komendą Powiatową PSP w Wolsztynie.

Corocznie przedstawiciele jednostek OSP z terenu gminy uczestniczyli w gminnych, powiatowych i wojewódzkich obchodach Dnia Strażaka, pielgrzymkach strażaków do Wielenia i na Jasną Górę, gminnych i powiatowych zawodach sportowo – pożarniczych, ćwiczeniach na obiektach, obchodach rocznicowych jednostek OSP, spotkaniach opłatkowych strażaków powiatu wolsztyńskiego i wielu innych uroczystościach.

Bardzo dobrze też układa się – rozpoczęta w tej kadencji – współpraca ze strażakami z zaprzyjaźnionej gminy Golssen w Niemczech, co przejawia się poprzez wspólne spotkania oraz udział w zawodach sportowo – pożarniczych. Takie spotkania są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i nawiązywania dalszych znajomości.


Oprócz działalności statutowej i prewencyjno – bojowej członkowie naszego Związku włożyli dużo wysiłku w utrzymanie powierzonych im obiektów oraz sprzętu i mienia. Były to prace wykonywane społecznie polegające na naprawach dachu, odmalowywaniu obiektów remiz i urządzeń, naprawach sprzętu. Nie było w zasadzie na terenie gminy jednostki, gdzie strażacy by coś nie zrobili dla poprawy estetyki i wyposażenia powierzonego im w utrzymanie obiektu. Stąd trudno powiedzieć kto najbardziej wyróżnił się w tej działalności – chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że w ocenie Zarządu Oddziału Gminnego na szczególne wyróżnienie zasłużyli druhowie z OSP Tuchorza, Chobienice, Kopanica, Siedlec, Grójec Wielki, Reklin, Jaromierz i Wąchabno.


Mamy świadomość, że nie wszystkie zamierzenia w okresie minionej kadencji zostały wykonane i wiele jest jeszcze do zrobienia. Na szczególną naszą uwagę zasługuje konieczność wykonania remontu i podniesienia standardu obiektu remizy OSP Boruja. Rozpoczęcie realizacji tego zadania przewidziane jest na rok bieżący i posiadamy już część potrzebnych na tę inwestycję środków finansowych ujętych w budżecie gminy Siedlec.

Niemniej możemy się poszczycić, że dzięki zaangażowaniu działaczy naszego Związku i jednostek OSP oraz wsparciu władz samorządowych w okresie minionej kadencji między innymi zakończono rozbudowę obiektu remizy OSP Kopanica, wykonano remonty obiektów remiz w OSP Reklin i OSP Wąchabno, zakupiono i przekazano do eksploatacji nowe lekkie samochody ratownictwa technicznego dla OSP Kopanica i OSP Chobienice, pozyskano dla OSP Siedlec samochód operacyjny marki Polonez. Nie chciałbym w tym miejscu więcej rozwodzić się nad wyposażeniem jednostek w sprzęt i wyposażenie bojowe, gdyż będzie to ujęte w sprawozdaniu Komendanta Gminnego Straży Pożarnych.


Szanowni delegaci i zaproszeni goście!


Naszym podstawowym zadaniem jest niesienie pomocy potrzebującym, podejmowanie wszystkich działań na rzecz ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska przed pożarami, klęskami żywiołowymi i ekologicznymi oraz innymi miejscowymi zagrożeniami. Zadania te wykonujemy społecznie i jedyne na co strażacy ochotnicy mogą liczyć to podziękowania w formie wyróżnień i odznaczeń. W naszych szeregach mamy wielu ofiarnych, zaangażowanych i oddanych druhów, którzy podczas mijającej kadencji zostali odznaczeni i wyróżnieni odznaczeniami państwowymi, medalami pożarniczymi, dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

W tym okresie naszym druhom przyznano 7 odznaczeń państwowych, 8 Medali „Za zasługi w rozwoju województwa wielkopolskiego”, 21 złotych, 38 srebrnych i 46 brązowych medali „Za zasługi dla pożarnictwa”. Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymało 39 druhów. Wręczono również 62 odznaki „Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej” oraz 43 odznaki „Za wysługę lat”.

Najwyższe odznaczenie związkowe – „Złoty Znak Związku” w mijającej kadencji otrzymali druhowie Banaszak Bogusław, Pukacki Leon, Piosik Stanisław, Piszczek Henryk, a Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymał druh Fabiś Marian. Za swą działalność na rzecz poprawy stanu ochrony przeciwpożarowej oraz działalność statutową wyróżnione zostały również medalami „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” jednostki OSP: złotym medalem OSP Chobienice i OSP Tuchorza, srebrnym medalem OSP Kopanica, a brązowym medalem Zarząd Oddziału Gminnego.


W tym miejscu chciałbym podkreślić, że bardzo dobrze przebiega również współpraca z innymi organizacjami działającymi na naszym terenie, takimi jak Koła Gospodyń Wiejskich, Ludowe Zespoły Sportowe oraz z Sołtysami i Radami Sołeckimi, co szczególnie uwidacznia się podczas organizacji zawodów sportowo – pożarniczych, rocznic jednostek OSP i wielu innych uroczystościach.

Cieszy nas fakt, że mamy również wielu swoich przedstawicieli we władzach samorządowych. Nasi druhowie i sympatycy naszej organizacji są radnymi, sołtysami i członkami Rad Sołeckich. Taka właśnie sytuacja sprzyja wzajemnej współpracy i zrozumieniu przez społeczeństwo wielu nurtujących nas problemów.


Drodzy druhowie! Zaproszeni goście!


Składając to sprawozdanie nie sposób nie wspomnieć o naszych zacnych weteranach, byłych aktywnych działaczach, o tych wszystkich druhach, którzy ze względu na swój wiek i stan zdrowia nie mogą dalej aktywnie działać na niwie ochrony przeciwpożarowej. Staramy się w miarę możliwości nie zapominać o naszych druhach umożliwiając im udział w spotkaniach i uroczystościach, a wielu naszych strażaków bierze udział w Powiatowych Spotkaniach Weteranów. W minionym roku takie spotkanie miało miejsce 17 września w Chobienicach, na terenie naszej gminy.

Korzystając z okazji chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim naszym weteranom a w szczególności Wam Kawalerowie Złotego Znaku Związku za wytrwałość i wiele lat poświęconych społecznemu pożarnictwu.

Pomimo coraz to większych trudności i zadań nakładanych na ochotnicze straże pożarne realizujemy zadania statutowe w stopniu dobrym a może i nawet bardzo dobrym. Nurtujące nas problemy nie rozwiążemy z dnia na dzień. Wszelkie zmiany zachodzące w Ochotniczych Strażach Pożarnych i Związku potrzebują czasu na znalezienie się w tych nowych realiach.


Wszyscy doskonale wiemy, że postęp techniczny powoduje zmiany technik działania oraz nowe technologie gaszenia pożarów. Co prawda dalej korzystamy z sikawek konnych oraz innych zabytkowych urządzeń – ale tylko w czasie pokazów i zawodów tych urządzeń. W ręce strażaków oddawany jest coraz to nowocześniejszy sprzęt, którym musimy się dobrze posługiwać. Dlatego zwiększają się ilości zajęć teoretycznych i praktycznych zmuszających strażaków do coraz lepszego poznawania tajników szeroko pojętej ochrony przeciwpożarowej. W tym momencie chciałbym serdecznie podziękować Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej za pomoc w przeprowadzeniu wszelkiego rodzaju szkoleń począwszy od podstawowych do specjalistycznych. Wiem doskonale, że w tym elemencie mamy jeszcze dużo do zrobienia. Szkolenia i ćwiczenia to klucz do prawidłowego i poprawnego wykonywania nałożonych na nas zadań i obowiązków. Ażeby dobrze wypełniać swoje zadania dzisiejszy strażak ochotnik musi być wyszkolony i dobrze wyposażony w sprzęt. Pod tym względem, jak już wcześniej wspominałem ostatnie lata możemy uznać za milowy krok w poprawę stanu ochrony przeciwpożarowej na terenie naszej gminy. Pod względem ilości i jakości posiadanego sprzętu i wyposażenia na pewno nie odbiegamy od swoich sąsiadów.


Aby być jednak w pełni uczciwym to trzeba wyraźnie zaznaczyć, że w przypadku dużych pożarów obiektów gospodarczych w rolnictwie lub innych działach gospodarki, bardzo potrzebne jest zaangażowanie strażaków do usuwania skutków tych zdarzeń. Często trzeba jeszcze niekiedy odstawić ten nowy specjalistyczny sprzęt, wziąć do ręki widły, szpadel lub inny podobny sprzęt i ogromnym wysiłkiem fizycznym przywrócić pożądany stan w miejscu wystąpienia zdarzenia. Dlatego tak ważne w tym momencie jest to, że w takich przypadkach na strażaków – ochotników zawsze można liczyć, za co z tego miejsca wszystkim dziękuję.



Szanowne druhny i druhowie! Szanowni Państwo!


Kończąc dzisiejsze sprawozdanie z działalności Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Siedlcu za okres minionej kadencji, pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy poświęcili swój wolny czas, a niekiedy i zdrowie i duży wysiłek dla dobra swojej jednostki oraz społeczności lokalnej, tym którzy bezinteresownie pracowali na rzecz poprawy stanu ochrony przeciwpożarowej na terenie naszej gminy.

Dziękuję wszystkim strażakom ochotnikom za udział w różnego rodzaju akcjach ratowniczych oraz uroczystościach. Dziękuję wszystkim tu obecnym, a w szczególności Zarządom wszystkich OSP na czele z prezesami, naczelnikami i kierowcami-mechanikami za osobisty wkład pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Bardzo serdecznie dziękuję członkom ustępującego Zarządu Oddziału Gminnego za dobrą pracę i współpracę w czasie trwania tej kadencji. Na pewno nie wszystkie nasze osiągnięcia i problemy zostały w sposób wyczerpujący przedstawione w tym sprawozdaniu. Dlatego też zapraszam wszystkich do aktywnej i konstruktywnej dyskusji, aby w jej trakcie zostały wypracowane wnioski dla dobra naszej organizacji, lokalnej społeczności i dobra ochrony przeciwpożarowej na następną kadencję społecznej działalności.


Stanisław Piosik

Urząd Gminy Siedlec

adres Urządu Gminy Siedlec
Urząd Gminy Siedlec
Zbąszyńska 17
64-212 Siedlec


telefon Urządu Gminy Siedlec

tel. 68 384 85 21,
68 384 85 95,
68 384 84 72
fax. 68 384 84 73

ug@siedlec.pl

Urząd Gminy czynny:

poniedziałek 7:30 - 15:30, wtorek 7:30 - 17:00,
środa-czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00

liczba odwiedzin: 17194778 online: 1
Copyright © Gmina Siedlec. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
projekt: Urząd Gminy Siedlec, wykonanie: MBEST 2015