Ochrona P.poż
Wydarzenia i interwencje
Sprawozdanie Komendanta Gminnego na Zjazd Oddziału Gminnego
2006-04-13
 

Sprawozdanie

Komendanta Gminnego na Zjazd Oddziału Gminnego Zw.OSP RP w Siedlcu

w dniu 26 marca 2006


Szanowne Druhny, Szanowni druhowie, zaproszeni goście!


Zapewnienie bezpieczeństwa w szeroko rozumianym znaczeniu należy do zadań własnych Gminy. Bezpieczeństwo pożarowe Gminy Siedlec jest oparte o sieć Ochotniczych Straży Pożarnych. Sieć tą stanowią jednostki w KSRG, jednostki typu S spoza KSRG i jednostki typu M. W skład KSRG wchodzą wytypowane Ochotnicze Straże Pożarne spełniające wiodąca rolę w systemie ochrony przeciwpożarowej gminy. Są to jednostki OSP Siedlec i Kopanica oraz włączone do KSRG w okresie sprawozdawczym jednostki OSP Chobienice i OSP Tuchorza. Pozostałe jednostki mimo, że nie wchodzą w skład KSRG również realizują zadania dotyczące ochrony ppoż gminy uczestnicząc w działaniach ratowniczych. Na dzień dzisiejszy na terenie naszej gminy działa15 jednostek OSP - 4 jednostki włączone do KSRG , 3 jednostki OSP typu S poza KSRG i 8 jednostek typu M – posiadających na swoim wyposażeniu Motopompę pożarniczą.. W okresie sprawozdawczym jedna jednostka typu M tj., OSP Wąchabno zmieniła swój status na typ S, ponieważ PSP przekazała do tej jednostki lekki samochód pożarniczy GLM 8.


Szanowne Druhny, Szanowni druhowie, zaproszeni goście!


Druh Prezes Zarząd Oddziału Gminnego przedstawiając sprawozdanie mówił
o szerokim zakresie obowiązków statutowych i aktywności członków OSP z jaką poświęcają swój czas włączając się w nurt działalności na rzecz prawidłowej realizacji nałożonych zadań. Ja chciałbym to co już zostało powiedziane poszerzyć i podsumować działalność, która wchodzi w obszar mojego zainteresowania.


Szanowni druhowie, zaproszeni goście!


Na wyposażeniu jednostek OSP gminy Siedlec na chwilę obecną znajduje się 11 samochodów pożarniczych co stanowi wzrost o 3 samochody w stosunku do poprzedniego okresu. W okresie sprawozdawczym na wyposażenie jednostek weszły 3 nowe samochody pożarnicze – 1 gaśniczy średni GBA 2,5/16 w OSP Siedlec i 2 ratownictwa drogowego na podwoziu Ford Transit SlRd w OSP Chobienice zakupiony w 2003 roku, który jednak jeszcze nie jest wprowadzony do podziału bojowego oraz w OSP Kopanica zakupiony w 2004 roku
i wprowadzony w kwietniu 2005 roku do podziału bojowego. W okresie sprawozdawczym jednostki OSP zostały wyposażone w sprzęt do ratownictwa drogowego – jednostki OSP Siedlec, Kopanica i Chobienice posiadają zestawy hydrauliczne do ratowania poszkodowanych uwięzionych w pojazdach , sprzęt do udzielania pierwszej pomocy (Zestawy PSP R1), piły do betonu i stali, wodne agregaty wysokociśnieniowe.

W okresie sprawozdawczym znacząco poprawiło się wyposażenie jednostek w specjalistyczny sprzęt gaśniczy i ratowniczy. I tak wyposażenie w pompy pływające wzrosło z 3 szt w poprzednim okresie do 12 szt. obecnie (pompy te posiadają wszystkie jednostki typu S oraz niektóre typu M), w agregaty prądotwórcze z 1 szt do 5 szt, pilarki do drewna z 4 do 7 szt. Diametralnie zmieniła się sytuacja w wyposażeniu jednostek w sprzęt łączności bezprzewodowej. Na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego jednostki posiadały na swoim wyposażeniu 4 radiostacje przenośne, na dzień dzisiejszy na wyposażeniu mamy 19 radiostacji przenośnych, co w znaczącym stopniu przyczynia się do poprawy skuteczności działań, ale i poprawy bezpieczeństwa strażaków biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. W okresie sprawozdawczym wszystkie jednostki zostały wyposażone w komplety ubrań ochronnych.

Podsumowując wyposażenie jednostek i porównując z poprzednim okresem należy stwierdzić, że stan wyposażenia a jednocześnie zabezpieczenia gminy znacząco się poprawił.


Szanowni druhowie, zaproszeni goście!


SZKOLENIE-CWICZENIA

Nie trzeba przeprowadzać specjalnych analiz żeby stwierdzić, że zadania realizowane przez strażaków OSP posiadających w swoich samochodach specjalistyczny sprzęt, wymagają odpowiedniego poziomu wyszkolenia oraz doskonalenia zdobytej wiedzy.

W okresie sprawozdawczym z terenu gminy rokrocznie uczestniczyła znaczna grupa strażaków w pełnym zakresie realizowanych szkoleń zarówno przez PSP jak i inne jednostki. Bieżąca analiza wyszkolenia we współparacy z naczelnikami jednostek co roku owocowała ciągłym uzupełnianiem zastępów przeszkolonych strażaków.


Doskonalenie zdobytej wiedzy realizowaliśmy w formie ćwiczeń taktyczno-bojowych na obiektach. Co roku jednostki z terenu naszej gminy uczestniczyły w ćwiczeniach wspólnie z PSP ale i realizowanych oraz organizowanych we własnym zakresie na obiektach użyteczności publicznej na terenie gminy, takich jak ośrodki wypoczynkowe ale i na terenach leśnych, zakładach produkcyjnych a także na drogach publicznych. Jednostki OSP uczestniczą w obowiązkowych ćwiczeniach ewakuacyjnych organizowanych przez szkoły.


Inną formą doskonalenia umiejętności są zawody sportowo pożarnicze jednostek OSP, których celem jest:

  • mobilizowanie do szkolenia pożarniczego,

  • ocena stanu wyszkolenia,

  • popularyzacja zagadnień ochrony ppoż., wśród społeczeństwa,

W okresie sprawozdawczym na terenie gminy odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze w Tuchorzy na których I miejsce w gr. A zajęła jednostka OSP Kopanica. Ponieważ zawody powiatowe odbywają się co dwa lata, w latach kiedy nie ma zawodów organizowany jest sprawdzian wyszkolenia jednostek OSP w KSRG. Regularnie bardzo dobre lokaty zajmują w tych sprawdzianach jednostki z naszej gminy. W roku 2005 zajęły pierwsze 3 miejsca. Warto również podkreślić, że zwycięzcy zawodów gminnych reprezentują grupie A rokrocznie reprezentują gminę na Zawodach Regionu Kozła.

Warto wspomnieć, że okresie sprawozdawczym narodziła się inicjatywa wskrzeszenia do życia Sikawek Konnych, których na terenie gminy nie brakuje, a znajdują się w Grójcu, Tuchorzy, Jaromierzu, Jażyńcu, Chobienicach. Inicjatywa ta została zrealizowana w roku 2001 kiedy odbyły się Gminne zawody sportowo pożarnicze w Tuchorzy połączone
z pierwszymi zawodami sikawek konnych o puchar Wójta Gminy Siedlec. W zawodach tych brało udział 5 drużyn w tym 2 spoza gminy Siedlec tj. OSP Przyprostynia i Nowa Wieś. Okazało się, że jesteśmy potegą w tym sporcie na skalę krajową bo już w tym samym roku jednostka OSP Grójec Wielki w kategorii mężczyzn zdobyła mistrzostwo Polski na zawodach krajowych w Cichowie - zajmuje notabene co roku wysokie lokaty na tych zawodach, a w kategorii kobiet mamy drużynę OSP Tuchorza, która co roku zajmuje przy stale rosnącej konkurencji czołowe miejsca.

W ubiegłym roku 2 drużyny OSP Tuchorza uczestniczyły również w I Międzynarodowych Zawodach Sikawek Konnych w Trzebiatowie województwo zachodniopomorskie. Na zawodach tych drużyna kobiet zajęła I miejsce.


W 2000 roku zmienił się regulamin Zawodów Sportowo Pożarniczych, który w obecnym kształcie nie przewiduje dotychczasowych ćwiczeń z użyciem motopompy dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Podyktowane to było względami bezpieczeństwa. Jednak tradycja jest tak silna, że do chwili obecnej Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze nadal ćwiczą i rywalizują wg starego regulaminu. Ma to swoje konsekwencje w tym, że nie mogą już rywalizować tym systemem na szczeblu powiatu. Aby móc ćwiczyć wg nowego regulaminu trzeba mieć odpowiedni tor przeszkód, który jest kosztowny – a najlepiej do tego jeszcze bieżnię na której rozgrywana jest sztafeta. Bieżni na terenie gminy nie ma, a jednostki które ćwiczą wg nowego regulaminu korzystają z każdego dogodnego terenu. Mamy dwie jednostki, w których młodzież ćwiczy wg nowego regulaminu CTiF. Jednostki te posiadają specjalnie do tego celu stworzony tor przeszkód zakupiony ze środków budżetu gminy: są to MDP chłopców i dziewcząt OSP Chobienice i OSP Tuchorza.


WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA


W roku 2004 od chwili podpisania umowy o współpracy przez Gminy Siedlec
i niemieckiej gminy Golssen rozpoczęła się również współpraca Ochotniczych Straży Pożarnych. Jest już tradycją, że drużyny jednostek OSP z gminy Siedlec wyjeżdżają na zawody strażackie do partnerskiej gminy niemieckiej Golssen i odwrotnie strażacy z gminy Golssen przyjeżdżają na zawody i inne uroczystości do naszej gminy. Nie inaczej było w 2005 roku. Na zawody wyjechały 2 drużyny męska OSP Wąchabno i dziewczęta z MDP OSP Reklin. Wcześniej w 2004 były drużyny z Kopanicy i Chobienic. We wrześniu 2005 roku w miejscowości Hertzberg odbyły się zawody powiatowe Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, w których uczestniczyła drużyna dziewcząt z OSP Chobienice, zajmując w nich II miejsce a na przełomie września i października drużyna ta już po raz drugi przebywała na obozie wypoczynkowo-szkoleniowym w miejscowości Grabendorf .

Zawsze oprócz zawodów gospodarze fundują gościom inne atrakcje – np. zwiedzanie bunkrów pod Berlinem a goście z Niemiec zwiedzali m.in. Muzeum Pożarnictwa
w Rakoniewicach.


ORGANIZACJA CZASU WOLNEGO


Jednym z zadań komendanta gminnego jest inicjowanie, motywowanie Zarządów OSP w szczególności Naczelników do działań w zakresie szkolenia i popularyzacji zagadnień ochrony przeciwpożarowej wśród członków OSP, a w szczególności wśród członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, po to aby zatrzymać tą młodzież przy straży na dłużej niż tylko na okres przygotowań do zawodów. Namawiam i jestem otwarty na różnego rodzaju propozycje ale i sam podsuwam pewne pomysły i rozwiązania
w tym obszarze. W ostatnim okresie działania takie odnoszą widoczny skutek w postaci ożywienia tej działalności w niektórych jednostkach. Przykładem może być tutaj OSP Boruja, która w okresie letnim we własnym zakresie z moim udziałem organizuje ćwiczenia na obiektach w swojej miejscowości, jednostka OSP Tuchorza - przykład spływu kajakowego dla drużyn młodzieżowych i kobiecych oraz kursu sammoobrony, OSP Reklin – zorganizowanie szkolenia w zakresie pierwszej pomocy.

Warta kontynuowania jest inicjatywa w zakresie organizowania dla młodzieżowych drużyn pożarniczych „Zakończenia sezonu zawodów” w formie ciekawie zorganizowanego czasu, kiedy to młodzież z różnych jednostek naszej gminy poznaje się, integruje i uczestniczy we wspólnych przedsięwzięciach społecznie użytecznych. W ubiegłym roku impreza taka odbyła się nad jeziorem w Wąchabnie połączona z pokazem sprzętu i umiejętności grupy płetwonurków ze Zbąszynia.

OTWP


Podsumowując okres sprawozdawczy warto również przypomnieć sukcesy młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (tj. uczniów wywodzących się z gminy Siedlec ale reprezentujących szkoły średnie do których uczęszczają) oraz członków MDP w eliminacjach do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Tych sukcesów nie byłoby bez Was druhowie, nauczycieli ze szkół, druha Jana Wosia, który koordynuje organizacją tego turniej na terenie gminy. Rokrocznie bardzo duża liczba dzieci uczestniczy w eliminacjach gminnych, później powiatowych i kwalifikuje się do eliminacji wojewódzkich – gdzie godnie reprezentuje naszą gminę. W 2005 roku uczeń z ZSPiG
w Kopanicy zajął w eliminacjach wojewódzkich 4 miejsce a uczeń z Belęcina 7, co świadczy
o dobrym przygotowaniu i szerokim zakresie wiedzy z dziedziny ochrony przeciwpożarowej wśród uczestników turnieju.


Działania ratowniczo –gaśnicze w latach 2001-2005


Podsumowując sprawozdanie chciałbym jeszcze króciutko przytroczyć kilka cyfr ukazujących statystykę zdarzeń na terenie gminy Siedlec i wspomnieć o dużych akcjach ratowniczo gaśniczych , które miały miejsce w omawianym okresie. Tak więc w latach 2001-2005 mieliśmyna terenie gminy:




Wyszczególnienie

Gmina

Siedlec

Ilość pożarów

93

Ilość miejscowych zagrożeń

185

Ilość alarmów fałszywych

8

Ilość zdarzeń

296



Większe akcje ratowniczo gaśnicze, które druhowie na pewno pamiętają i w których brali udział to pamiętne pożary:

- chlewni w Nieborzy - był to pożar bardzo duży, akcja trwała całą noc i brały w nim udział wszystkie jednostki typu S z terenu gminy jak również z spoza gminy,

- pożar obiektu firmy RES w Siedlcu, tu również brały udział wszystkie jednostki z gminy oraz z KSRG z gminy Wolsztyn. Warto również przypomnieć udział naszych jednostek
w dużych pożarach w miejscowości Tłoki na terenie gminy Wolsztyn.

W związku z poprawą wyposażenia w okresie sprawozdawczym zwiększył się wachlarz działalności ratowniczej jednostek z terenu naszej gminy, jednostki uczestniczą już nie tylko w gaszeniu pożarów, ale także w ratowaniu osób w wypadkach drogowych udzielając pomocy przedmedycznej, usuwaniu skutków anomalii pogodowych, uczestniczą
w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych.


Na koniec mojego wystąpienia, pragnę złożyć gorące podziękowania dla wszystkich strażaków na Wasze ręce druhowie, jako delegatom jednostek Ochotniczy Straży Pożarnych z terenu gminy Siedlec, za chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Uważam, że w okresie sprawozdawczym jaki przypada na lata 2001-2005 zrobiliśmy wiele dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców tej gminy, uratowaliśmy mienie znacznej wartości, uratowaliśmy kilka istnień ludzkich, zrobiliśmy wiele w zakresie popularyzacji zagadnień ochrony ppoż., wśród młodzieży, społeczeństwa, w zakresie pielęgnowania szczytnej historii ochrony przeciwpożarowej. Bez was nie było by tego.

Chciałbym, również podziękować wszystkim za dotychczasową współpracę, pomoc i życzliwość. Życzył bym wam i sobie dalszej owocnej współpracy i skutecznego realizowania celów jakie sobie założymy na następne 5 lat.



Dziękuję za uwagę!





Urząd Gminy Siedlec

adres Urządu Gminy Siedlec
Urząd Gminy Siedlec
Zbąszyńska 17
64-212 Siedlec


telefon Urządu Gminy Siedlec

tel. 68 384 85 21,
68 384 85 95,
68 384 84 72
fax. 68 384 84 73

ug@siedlec.pl

Urząd Gminy czynny:

poniedziałek 7:30 - 15:30, wtorek 7:30 - 17:00,
środa-czwartek 7:30 - 15:30, piątek 7:30 - 14:00

liczba odwiedzin: 17194796 online: 1
Copyright © Gmina Siedlec. - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia
projekt: Urząd Gminy Siedlec, wykonanie: MBEST 2015